Projekt // Nocą umówieni //

Kim jesteśmy?
Jesteśmy młodymi ludźmi – absolwentami Akademii Muzycznej w Krakowie i Wrocławiu. Kwartet smyczkowy w składzie: Aleksandra Czajor – skrzypce, Grażyna Zubik – skrzypce, Monika Młynarczyk– altówka, Julia Kotarba – wiolonczela. Pianista – Wojciech Sałapa. Wokalistka – Katarzyna Guran. Autorka muzyki, skrzypaczka – Katarzyna Szklarz.
Żyjemy w szeroko rozumianym świecie muzycznym, w którym każdy – w ramach swojej dziedziny – pracuje nad rozwojem, ma osiągnięcia, wielkie plany. Nasze drogi krzyżowały się w różnych miejscach, w różnym czasie, lecz teraz siedem osób – siedmiu muzyków postanowiło spotkać się i pochylić nad oryginalnym projektem.
Co to za projekt?
To wyjątkowe wydarzenie muzyczne. To autorska muzyka do wierszy wybitnych polskich – w większości związanych z Krakowem – poetów. To oryginalny pomysł aranżacji na zespół kameralny (kwartet smyczkowy, fortepian i głos). To pełne zaangażowania i głębokich emocji wykonanie.
Tematyka wierszy wybranych przez autorkę muzyki skupiona jest wokół najistotniejszej wartości w życiu człowieka – miłości. Miłości ukazanej przez różnych autorów w różnych aspektach (Halina Poświatowska „W jadowitym brzęku…”, „Nie rzuca się kobiet”, , Bolesław Leśmian „Nocą umówioną”). Pojawiają się także treści filozoficzne, jak również dowcip i gorzki humor (Wisława Szymborska „Schyłek wieku”, „Prospekt”).
Dlaczego taka nazwa?
„Nocą umówieni” to lekko przekształcone, pierwsze słowa jednego z wykorzystanych w projekcie wierszy Bolesława Leśmiana – „Nocą umówioną”. Noc kojarzy nam się z magią, głębią, oczekiwaniem… W nocy wszystko jest możliwe, w nocy wszystko odbieramy wyraźniej, intensywniej. Poezja kojarzy się z nocą, gdy zatrzymujemy się po dniu pracy czy nauki, gdy oddajemy się swobodnie myślom i uczuciom. Gdy uwalniane są zmysły.
Połączenie fantastycznych tekstów Wisławy Szymborskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Haliny Poświatowskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Bolesława Leśmiana wraz z autorską muzyką daje nowy, świeży, być może łatwiej przyswajalny odbiór myśli i uczuć zawarty w wierszach. Odbiór słowa za pomocą muzyki – to nasz cel.
Chcemy również propagować twórczość polskich poetów, a zwłaszcza tych często zapominanych – jak na przykład Halina Poświatowska czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.
kontakt :  nocaumowieni@gmail.com